چاپ آقا/

چاپ اختصاصی

چاپ اختصاصی

در کنار چاپ عمومی، نوع دیگری از چاپ به نام چاپ اختصاصی وجود دارد که در آن برخی از شرایط منعطف‌تر بوده و در اصطلاح دست مشتریان را در انتخاب و رسیدن به محصول خاص و مورد علاقه‌شان باز می‌گذارد. چاپ آقا به عنوان یک مجموعه پیشرو در صنعت چاپ و طراحی، جهت جلب رضایت و رفع هرچه بیشتر نیاز مشتریان خود متناسب با نوع محصولاتی که دارد در کنار فرم‌های عمومی از چاپ اختصاصی نیز استفاده می‌کند.

بدون شک بین چاپ عمومی و چاپ اختصاصی و فرم‌های هر یک تفا‌وت‌های بارزی وجود دارد که هرکدام بخشی از نیازهای ما را فراهم می‌کنند. برای درک بهتر این موضوع پیشنها می‎‌کنیم ادامه این مطلب را مطالعه فرمایید.

تفاوت‌ فرم عمومی و اختصاصی در یک نگاه

در ابتدا یک تعریف مهم: منظور از فرم، صفحات کاغذ با ابعاد مشخصی است که در آن فایل‌های طراحی قرار گرفته و به چاپ می‌رسند.

و حالا تفاوت‌ها:

 • در فرم عمومی چند سفارش مختلف کنار یکدیگر قرار می‌گیرند در حالی که در فرم اختصاصی، یک فرم مخصوص برای چاپ منفرد محصول شما با ابعاد دلخواهتان در نظر گرفته می‌شود.
 • در فرم عمومی امکان تنوع رنگ و کنترل آن وجود ندارد و مسئول چاپ سعی می‌کند تا کیفیت رنگ قابل قبولی را در کلیه سفارشات ارائه دهد؛ ولی در چاپ اختصاصی چون تنها فایل موجود مربوط به محصول شما است، توجه بیشتری بر روی رنگ‌ها خواهد بود که در نتیجه بهترین خروجی رنگ عرضه می‌شود.
 • در کارهای عمومی برای جنس کاغذ محدودیت چاپی وجود دارد چراکه انتخاب آن منوط به موجودی بازار و نوع کاغذهای پیش‌فرض برای هر محصول است. در صورتی که با استفاده از چاپ اختصاصی شما می‌توانید یک کاغذ خاص را برای کارتان انتخاب کنید.
 • در چاپ عمومی اگر محصولی را به فاصله حتی یک روز تجدید چاپ کنید هیچ ضمانتی وجود ندارد که سفارش شما از نظر توناژ رنگی دقیقا مثل دفعه قبل شود؛ اما در چاپ اختصاصی حتی با گذشت یک سال هم می‌توانید با خیال راحت همان کیفیت و رنگ قبلی را در پایان چاپ مشاهده کنید.
 • در چاپ عمومی امکان حضور ناظر در مراحل چاپ وجود ندارد؛ در حالی که در چاپ اختصاصی ناظر چاپ می‌تواند در عملیات چاپ حضور داشته باشد تا از کیفیت کار اطمینان حاصل کند.
 • به علت شخصی نبودن فرم‌ها در چاپ عمومی هزینه‌ نهایی در مقایسه با نوع اختصاصی آن پایین‌تر می‌باشد؛ البته این در حالی است که در چاپ اختصاصی چون اصطلاحاً پِرتی کار در چاپ به مراتب کمتر است، تعداد سفارشی که به مشتریان تحویل می‌گردد گاهاً بیشتر می‌شود.
 • در چاپ عمومی عناوینی همچون برش‌های متفاوت و قالب‌های گوناگون وجود ندارد؛ اما در چاپ اختصاصی امکان سفارش چاپ محصول با قالب‌های مخصوص و برش‌های خاص آن فراهم می‌شود.
 • از آنجایی که فرم‌ها در چاپ اختصاصی مختص به سفارش شما است به طور طبیعی زمان چاپ محصول را در مقایسه با چاپ عمومی کاهش می‌دهد.

تفاوت‌هایی که ممکن است در شما تمایل به چاپ اختصاصی را افزایش دهد!

تا به اینجا، مهمترین تفاوت‌ها را بین دو فرم اختصاصی و عمومی بررسی کردیم؛ اما این بخش مخصوص کسانی است که به دنبال شناخت تفاوت‌های بیشتر و جزئیات هر کدام برای داشتن یک کار چاپی مطلوب هستند.

1- چاپ بر روی کاغذهای خاص همراه با جلوه‌های ویژه

انتخاب کاغذ مناسب اولین قدم برای چاپ محصول شما است. در این میان بسته به نوع محصول و استفاده‌ای که از آن می‌شود در بازار انواع کاغذها با جنس و ضخامت‌های مختلف و جذابی وجود دارد. به همین دلیل ممکن است شما بخواهید محصول خود را با یک جنس خاصی که انتخاب می‌کنید نسبت به دیگران متمایز کنید، که این تمایز به خودی خود نیاز به داشتن فرم اختصاصی را ایجاد می‌کند.

در کنار جنسی که برای کاغذ انتخاب می‌شود برخی اوقات ممکن است بخواهید که از روکش‌های مختلف همچون سلفون و لمینت به صورت مات و براق و یووی سیلندری برای آن نیز استفاده نمایید. این روکش‌ها علاوه بر استحکامی که برای کاغذ شما به وجود می‌آورند موجب زیباتر شدن آن نیز می‌شوند. البته زیبایی فرم اختصاصی شما به همین بخش ختم نمی‌شود؛ پس از آنکه چاپ محصول شما به اتمام رسید شما می‌توانید از جلوه‌های جذابی به نام هات فویل (طلاکوب، نقره‌کوب، مس‌کوب و رنگی‌کوب) و یووی موضعی برای نمایش درخشان و متفاوت نواحی خاصی از طرح خود همچون نام تجاری، لوگوی تجاری و متون مختلف استفاده نمایید. این جلوه‌ها هر کدام دارای کلیشه‌های چاپی هستند که بر اساس طرح و محصول مختص به شما تهیه می‌شوند.

2- چاپ با ابعاد متفاوت و مختص به شما

بعضی اوقات ممکن است طراحی محصول شما و نیازتان به‌گونه‌ای باشد که امکان قرار دادن آن در فرم‌های عمومی وجود نداشته و می‌بایست از فرم‌های مجزا برای آن استفاده کرد. در چنین مواقعی فرم‌های اختصاصی به عنوان یک راه حل مناسب، چاپ محصول شما را با ابعاد دلخواهتان امکان‌پذیر می‌کنند.

3- داشتن گستره رنگ متفاوت 

به‌طور کلی در چاپ، چهار رنگ اصلی وجود دارد: آبی، قرمز، زرد و مشکی. اصولا رنگ‌های دیگری که در چاپ می‌بینیم از ترکیب این چهار رنگ اصلی ساخته می‌شوند. حال با توجه به رنگ‌های متنوعی که در طرح و تصاویر شما وجود دارد می‌بایست پیش از چاپ، رنگ هریک به طور مجزا تهیه شود. به همین دلیل طرح‌هایی که شامل کمتر از چهار رنگ هستند به طبع شامل هزینه چاپی کمتری خواهند شد؛ که این موضوع در چاپ با تیراژ بالا مشهود است.

البته ممکن است رنگ‌های موجود در طرحتان به‌گونه‌ای باشد که صرفا با ترکیب چهار رنگ اصلی تهیه نشده و نیاز به ساخت جداگانه‌ آن‌ها باشد. مثل رنگ‌های طلائی و نقره‌ای. در این حالت کار چاپی شما دارای رنگ‌های ساختنی با تعداد 5 رنگ، 6 رنگ و یا بیشتر خواهد بود. روشن است که رفع این نیاز به دنبال استفاده از فرم اختصاصی انجام خواهد گرفت. در نظر بگیرید که رنگ‌های ساختنی هم جذابیت و زیبایی زیادی را با خود به همراه دارند و هم هزینه بیشتری را. 

البته یکی از راه‌هایی که این‌گونه مواقع شما می‌توانید از آن استفاده کنید این است که به طور مثال تنها ۲ رنگ طلایی و مشکی در طراحی محصولتان قرار دهید تا علاوه بر داشتن رنگی زیبا و خاص، قیمت مناسبی هم برایتان به همراه داشته باشد.

4- چاپ محصول با ظاهر، قالب‌ و برش‌های متفاوت

در حالت کلی برای هر کدام از محصولات چاپی قالب‌های پیش‌فرضی در نظر گرفته شده است که تمامی سفارش‌ها بر روی آن‌ها چاپ می‌شوند. این در حالی است که اگر شما بخواهید محصولتان با شکل و ظاهری متفاوت چاپ و برش زده شود می‌توانید بدون هیچ محدودیتی از چاپ اختصاصی استفاده نمایید. مثلا می‌توانید کارت ویزیت، بروشور، تراکت و هر محصول دیگری را به شکل لوگوی خود در آورده و آن را به همان صورت برش بزنید. در این حالت چاپخانه شما می‌بایست سراغ تهیه قالب‌های متفاوت و مختص با طرحتان برود و فرم شما را مجزا چاپ کرده و برش بزند.

5- چاپ در کوتاه‌ترین زمان ممکن

همان‌طور که بیان شد در فرم‌ اختصاصی فقط محصول چاپی شما قرار می‌گیرد. به همین دلیل بدون در نظر گرفتن بخش‌های خالی از فرم (ممکن است بخشی از فرم متناسب با طرحتان خالی بماند) عملیات چاپ محصول شروع می‌گردد. این در حالی است که در فرم‌های عمومی امکان خالی بودن بخشی از آن وجود ندارد. به همین دلیل شما می‌توانید در مواقعی که نیاز به چاپ سریع محصولتان دارید از چاپ اختصاصی استفاده کرده و زمان را برای خود ذخیره کنید. 

6- انتخاب صحافی دلخواه

صحافی، بخش پایانی در چاپ برخی از محصولات است. یک کار چاپی هر چقدر هم که از لحاظ کیفیت در چاپ و خلاقیت در طرح قوی باشد، اما اگر با صحافی صحیحی همراه نباشد تقریبا نمره خوبی نخواهد گرفت. در بازار انواع مختلفی از صحافی همچون منگنه‌های متفاوت، چسب و فنرهای سیمی وجود دارد که هر کدام متناسب با محصول مورد نظر و کاربردی که دارد مورد استفاده قرار می‌گیرند. البته صحافی صرفا به همین موارد ختم نشده و شامل خدماتی همچون ایجاد پرفراژ (برای جداسازی راحت‌تر برگه‌ها) و درج شماره (در فاکتورها، قراردادها و قبوض) نیز خواهد بود.

اگر طراحی محصول چاپی شما طوری است که نیاز به برش، قالب و صحافی متفاوت‌تری دارد پیشنهاد می‌کنیم که از چاپ اختصاصی استفاده نمایید.

7- اطمینان از کیفیت نهایی

همان‌طور که بیان شد در چاپ اختصاصی امکان حضور ناظر چاپ وجود دارد و به مراتب عملیات چاپ با دقت و کیفیت بیشتری انجام می‌شود. این عملیات از ساخت رنگ شروع شده و تا صحافی آن ادامه می‌یابد. پس اگر به دنبال کیفیت و خدمات چاپی بهتری هستید ما به شما چاپ اختصاصی را پیشنهاد می‌کنیم. البته این معنای پایین بودن کیفیت در چاپ عمومی نیست؛ و اگر بخواهیم دقیق‌تر نگاه‌کنیم می‌توانیم بگوییم که چاپ اختصاصی در مقایسه با چاپ عمومی کیفیت بسیار بالاتری را ارائه می‌دهد.

چند نکته پایانی در رابطه با چاپ اختصاصی ما!

 • به علت تنوع زیادی که در چاپ اختصاصی وجود دارد؛ قیمت‌ها به صورت پیش‌فرض مشخص نبوده و ممکن است برآورد قیمت سفارش شما تا ۲۴ ساعت زمان ببرد.
 • محصولاتی که در چاپ آقا به صورت اختصاصی چاپ می‌شوند توسط این مجموعه، گارانتی خواهند بود.
 • در صورتی که سفارش بیش از یک محصول را دارید، مثل محصولات ست اداری، ست سربرگ و پاکت؛ قرار دادن آن‌ها در فرم‌های اختصاصی علاوه بر آنکه باعث افزایش کیفیت و یکدستی رنگ در چاپ می‌شود، از لحاظ قیمت هم با چاپ عمومی قابل رقابت خواهند بود.
 • ممکن است شما ایده‌ای در ذهن داشته باشید که در این بخش ذکر نشده باشد. اما کافی است که همین حالا با ما تماس بگیرید تا ما شما را برای رسیدن به خواسته‌تان راهنمایی کرده و در چاپ اختصاصی محصولتان، سلیقه شما را اجرا کنیم.